Beiratkozás
Látogatók
Felhasználó: > 8 vendég3 robot
Statisztika
2011. márciusa óta Ön a látogató számláló
látogatónk!

Látogatottsági adatok
Bejelentkezés

Határtalanul 2016

KépkivágásA Veszprémi Dózsa  György Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola  a Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiírt  Határtalanul pályázattal május 31.és június 4. között a Felvidék településeit járta be. Iskolánk 39 hetedik osztályos tanulója ismerkedett meg Rákóczi Ferenc nyomában a történelmi Magyarország felvidéki városaival, nevezetességeivel.

A várva várt kirándulás előtt témanapot és történelemvetélkedőt tartottunk, ahol irodalmi és történelmi ismeretinkről adtunk számot játékos formában.

KépkivágásAz ötnapos kirándulásunkon Fülek várát vettük be elsőként, majd a közeli Szklabonyára látogattunk a Mikszáth-házba. Múzeumi vezetőnk ízes palóc kiejtését örömmel hallgattuk.
Sajógömörben felelevenítettünk  a Mátyás királyról szóló mondát és megtudtuk, ki volt Cinka Panna.
Murányalján bevettük a Cigánka-hegyen álló várat, ami előttünk nem sikerült senkinek, nem csoda, hisz a közel ötórás túra igazi kihívásnak bizonyult. Andrássy mauzóleum (5)A vár romjainál idéztünk Petőfi Úti leveleiből.
A csetneki evangélikus templom látogatása után hagyományőrző íjászkodáson vettünk részt. Másnap Lőcsén megtekintettük a szepességi múzeumot, felidéztük Korponay Júlia alakját a 16. századi városházán.
Késmárkon megkoszorúztuk Thököly Imre sírját és megcsodáltuk a  szabadságharcban fontos szerepet játszó várat. A szepesi várban tett sétánk visszavitt bennünket a múltba.
Rákóczi Ferenc kedvenc városába, Rozsnyóra  érkeztünk másnap. Rozsnyó (9)A belvárosi séta, a városháza megtekintése és Andrássy Franciska szobra meggyőzött bennünket a város szépségéről. Koszorút helyeztünk el Rákóczi szobra előtt.
A közelben lévő Csucsom községben bányászati skanzent néztünk meg. Következő megállónk Kassa volt. A Szent Erzsébet dómban megkoszorúztuk Rákóczi  Ferenc és Zrínyi Ilona szarkofágját.
Napunkat este  Szádalmáson, a szállásunkon gömöri táncok tanulásával zártuk, amit a Borostyán néptáncegyüttes lelkes tagjai tartottak.
Utolsó napunkat a Szádelő völgyében egy kellemes sétával kezdtük, megismertük  a  Cukorsüveg hegy mondáját, majd felsétáltunk a krasznahorkai várhoz. Várhosszúrét kopjafák (7)Andrássy Dénes mauzóleumának megtekintésével zártuk a szabadságharc hőseinek nyomában tett utunkat.
A június 4-i utolsó programunk  a Várhosszúréten tartott nemzeti összetartozás napi kultúrműsor volt.Nyolc magyarországi iskola emlékezett versben, prózában, énekkel és tánccal magyarságára. A helyi templomkertben kopjafát állítottunk a 2. világháborúban elhunytak emlékére.

Mindannyian éreztük, mit is jelent magyarnak lenni a határainkon túl,s azt, hogy otthonról hazamentünk.

Horog Zsuzsanna

 

Hozzászólás (bejelentkezés szükséges!)

(Megjelenés előtt el kell fogadni egy adminisztrátornak!)

Spacebuzz
Europe Code Week
Pályázatok
Képek gyüjteménye
Arhívum