Vetési labor

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Minden tanévben 4 alkalommal részt vesznek a 8. osztályosok a Vetési gimnázium laborjában egy egész délelőttös laborgyakorlaton, ahol megosztva végeznek a biológia, a kémia és a fizika tantárgyhoz kapcsolódó kísérleteket. Legutóbb áprilisban a 8.b osztállyal jártunk ott. Ernyei Barbi tollából olvashatunk egy beszámolót az ott történtekről.

„Először a biológiához kapcsolódó vizsgálatokat végeztünk Mariann néni irányításával. Az emberi szöveteket vettük szemügyre mikroszkóp segítségével. Rengeteg érdekes dolgot vizsgáltunk: csontszövetet, izomszövetet, hámszövetet, vért. Ezenkívül tanulmányozhattuk a saját hajszálunkat, sőt a saját vérünket is. Megmértük a vérnyomásunkat, aki elég bátor volt a vércukrát is megmérhette. Közben megtanultuk mindkét készülék helyes használatát és a mért értékek értelmezését. Majd következtek a saját magunk által készített metszetek, kenetek, nyúzatok. Feltárultak előttünk a burgonyában lévő keményítőszemcsék, a paradicsom likopin részecskéi és a vöröshagyma óriás sejtjei. A levél fonákján lévOLYMPUS DIGITAL CAMERAő kicsi kapukat – gázcserenyílásokat – speciális technikával tettük láthatóvá. Az akvárium vizéből vett mintában nagy örömünkre egy egysejtű fickándozott.

Ezután a fizikával, azon belül az elektromosságtannal foglalkoztunk. Gyakorlatban teszteltük azt, amit eddig elméletben tanultunk a tanórákon. Anett néni segítségével soros és párhuzamos kapcsolásokat készítettünk. Digitális multiméterek segítségével mértük az áramkörök egyes részein a feszültséget és az áramerősséget. Beigazolódtak azok az összefüggések, amiket eddig tanultunk, amikkel eddig számoltunk a tanórákon.

Mindannyian remekül éreztük magunkat, mert új oldaláról közelítettük meg mindkét tudományt.”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA    OLYMPUS DIGITAL CAMERA