A német nemzetiségi tagozat horvátországi projektje

2014. szeptember 11-16.

Szeptember 11-én izgatottan indultunk el, hogy viszonozzuk horvát barátaink látogatását. Az esős idő cseppet sem rontotta el a hangulatot. Nem éltük át az utazás unalmasnak tűnő óráit sem, mert gyorsan összeismerkedtünk útitársainkkal. A 20 fős Dózsás csoport mellett 12 tanuló jött a Botevből és 15 gimnazista a Lovassyból. Ez a két iskola már részt vett ebben a projektben, így a tanárok is folyamatos eszmecserét folytattak. Fél 2-kor érkeztünk meg és nagyon zökkenőmentesen mindenki megtalálta vendéglátóját. A félszeg bemutatkozások után rögtön oldott percek következtek. A diákok mellett az iskolák igazgatói (Bistra, Brdovec) is üdvözöltek bennünket. Jó érzés volt ez a szeretetteljes fogadtatás. A nap legizgalmasabb része, a vendéglátó családokkal való találkozás volt. Megnyugtató volt látni, hogy mindenki mosolyog, kedves. Pénteken a projektnap következett. Először mindenki bemutatta országát. Rövid áttekintést adtunk és kaptunk országaink fölrajzáról, látnivalóiról, híres emberekről, szokásokról. Utána vegyes csapatokban oldottunk meg feladatokat. Természetesen minden német nyelven zajlott. Ekkor már a kötetlen beszélgetések is kezdtek kialakulni, mindenki egyre bátrabb lett. Délután a Plitvicei tavakhoz kirándultunk. Felejthetetlen élmény volt a látvány, a hajókázás, annak ellenére, hogy közben eleredt az eső. Szombaton egész napos kirándulásra mentünk. Túráztunk egy csodaszép barlangban, ellátogattunk Rijekába és Opatijába. A bátrak lábat lógattak az Adriai tengerbe. Csodálatosan sütött a nap, mintha csak tudta volna, hogy erre vágytunk a sok eső után. Vasárnap változatos családi programokat szerveztek vendéglátóink. A hétfőt Zágrábban töltöttük. Először a Goethe Intézetben jártunk, ahol Európával kapcsolatos feladataink voltak, aztán a Német Nagykövetség sajtó szóvivője mesélt a nagykövetség munkájáról, majd városnézés következett. Volt egy kevés szabadidő is nagy örömünkre. Este a vendéglátó szülők búcsúesttel leptek meg bennünket, amit közös fotózás zárt. Másnap mindenki már bőröndökkel érkezett az iskolába, hisz eljött a hazautazás napja. Délelőtt még ellátogattunk a városházára, ahol a polgármester németül köszöntött bennünket és rövid tájékoztatót tartott. Ebéd után búcsút vettünk vendéglátóinktól, és bizony sok-sok könnycsepp gördült ki a szemekből. Jöttek az utolsó ölelések, majd a még egy utolsó és még egy utolsó. Egyhangú vélemény alapján elmondható, hogy bár rendkívül fárasztó, de hasznos, élményekben gazdag programban volt részünk. Áprilisban találkozunk Veszprémben!