Felhasználó: > 2 vendég

Erdély

Székelyföldi barátság

P1250293

Iskolánk hetedik osztályos tanulói az elmúlt tanév végén újra Erdélybe látogattak. A kirándulás egyik fontos mozzanata mindig a határon túl élő magyar gyerekekkel való találkozás. A dózsások évek óta a gyergyóditrói Siklódi Lőrinc Általános Iskola hetedik osztályosainak a vendégei. Az első években egy – egy jó hangulatú délutánt töltöttünk náluk, közös műsorral ünnepeltük az Összetartozás napját vagy éppen közös sportolással tettük emlékezetessé a találkozást. Idei utazásunk legnagyobb újdonsága azonban az volt, hogy a gyerekek nem közös szálláson, hanem a kis gyergyói település, Gyergyóditró általános iskolájának hetedikeseinél és hatodikosainál laktak.

A Ditróban töltött napok során közelebbről is megismerhették a határon túl élő magyar kortársaik hétköznapjait, részesei lehettek mindennapjaiknak és közös programokat is szerveztünk számukra. Együtt kirándultunk erdélyi vendéglátóinkkal, közös élményeket szereztünk, s a diákok mellett mi tanárok is bepillanthattunk határon túl élő magyar kollégáink mindennapi munkájába.

Az együtt töltött napok során vendéglátóink – szülők, pedagógusok és gyerekek – mindvégig nagy szeretettel és odafigyeléssel vettek körül bennünket, amiért nem győztünk eléggé hálásak lenni, s amit reméltük, hogy viszonozhatunk is majd. S nem is kellett sokat várni az újbóli találkozásra, hiszen erdélyi barátaink – meghívásunkra – már októberben ellátogattak hozzánk.

S hála az immár nyolcadikossá lett tavalyi utazóknak, s családjaiknak, az elmúlt hétvégén 38 székelyföldi diák és kísérőik vendégeskedtek városunkban.

Ditrói vendégeink megismerhették iskolánkat, városrészünket, Veszprém főbb nevezetességeit, s fogadta őket a város polgármestere, Porga Gyula is. Jártak Budapesten, megtekintették a Parlamentet, az új Országgyűlési Múzeumot, s természetesen a budai várban tett séta sem maradhatott ki a programból. Vasárnap közös balatoni kirándulás zárta az együtt töltött napokat, amikor Tihany és Balatonfüred nevezetességeivel ismerkedtek a gyerekek.

Az idei – immár második – látogatásuk alkalmával egy ünnepi eseményre is sor került, hiszen testvériskolai szerződést kötött egymással a két iskola. Puskás Anna, a Siklódi Lőrinc Általános Iskola és Lengyel Károly, a Dózsa Iskola igazgatója ünnepélyes keretek között írták alá a megállapodást, ígéretet téve arra, hogy a két iskola közti együttműködés folytatódni fog.

asfafggh

Gyergyóditróból érkezett vendégeink azóta élményekkel telve, szerencsésen hazaérkeztek. A gyerekek kísérőtanárai és az igazgatónő elutazásuk előtt, sőt azóta többször is biztosítottak bennünket arról, hogy nagyon jól érezték magukat nálunk, s hogy szívükbe zárták Veszprémet, a Dózsa iskolát és vendéglátóikat. S a folytatásban reménykedve köszönték a dózsás szülők, gyerekek és kollégák vendégszeretetét, segítségét.

Mi is köszönjük a vendéglátó-családoknak azt a sok munkát, amellyel önzetlenül hozzájárultak ahhoz, hogy az erdélyi gyermekcsoport jól érezze magát nálunk. Köszönjük ezen kívül Csizmazia Zsoltnak a tihanyi látogatáshoz nyújtott segítségét, Kelemen János vállalkozónak a díjmentes szállítást, s Pánczél Károly és Gyopáros Alpár képviselőknek azt, hogy a parlamenti látogatás megszervezését segítették.

A most született barátságok, ismeretségek, s a gyerekek közötti folyamatos kapcsolattartás jelentik e cserekapcsolat, testvériskolai szerződés igazi lényegét. Bízunk a folytatásban, s reméljük, hogy a jövőben rendszeressé válhatnak ezek a találkozások.

Bokor Zsuzsanna

Az eseményekről készült fényképek ide kattintva megtekinthetők