Felhasználó: > 4 vendég

NAPOCSKA TÁBOR ÉG ÉS FÖLD KÖZÖTT

Iskolánk húsz harmadik évfolyamos diákja a tanév végén az EFOP pályázat keretében meghirdetett és szervezett Környezetvédelem, természetismeret, tudatos fogyasztói magatartás témamodulhoz kapcsolódó bentlakásos táborban vett részt. Helyszín a Bakonyszentlászló melletti Öregbakony Turistaház és Erdei Iskola volt.

A tábor fontos célkitűzése a természet szeretete, tisztelete és megismerése volt. A tematikába beépítettük a pályázat sablonelemei mellett iskolánk fenntartója által felkínált programokat is.

A tanulók egyéni, pár- és csoportmunkában végzett vizsgálódásait, kísérleteit, valamint a programok megvalósítását Bettesné Lengyel Andrea és Udvari Katalin segítették. A táborért Lovász Éva volt a felelős.

Az együtt töltött idő alatt a tanulók tapasztalatot és ismereteket szereztek, megfigyeléseket tettek a mindennapi életünkben felbukkanó anyagokról, és ezek kedvező és kedvezőtlen hatásairól.

Játékos módszerek segítségével ismerték meg a víz elemen keresztül a társadalmak környezeti terhelését Földünkön, a tudatos és tudattalan szennyezést, valamint hatásának kapcsolatát és rendszerét, miközben felismerték kapcsolatukat az őket éltető vízzel.

Tudatosult bennük e körforgásos rendszerek, a vízinövények, illetve az állatvilág sérülékenysége, ritmusa, sorsa, és ebben az egyéni felelősségük.

Megérkezésünk után, a tábor első napján jégtörő közösségi játékokat játszottunk az erdő és ökoszisztéma témakörben.

Ezután a szállást körbeölelő területről „örökbe fogadtunk” egy fát, elkészítettük „igazolványát” Az Ötujjas Jelen-Lét szerződéssel fogalmaztuk elvárásainkat a táborral és az ott tanúsított helyes viselkedéssel kapcsolatban.

A csoportszabályokat a „közös fára” helyeztük el, mely a tábor végéig jól látható helyen volt.

Sajnos, az esti nyitó tábortűz rossz idő miatt elmaradt.

Másnap egy élménygyűjtő séta során ismerkedtünk meg a Bakony erdőtársulásaival; az erdő szintjeivel, növény- és állatvilágával; az erdő rejtett szépségeivel. Szent László pénzérmét kerestünk és „bunkert” építettünk a hegyoldalon.

Majd egy éjszakai csillagászati előadással és csillagnézéssel zártuk a napot.

A harmadik napon az erdő ökoszisztéma témakörről áttértünk a víz témakörre. A közeli Cuha-patakhoz sétáltunk és megfigyeléseket végeztünk a vízről és környezetéről. A séta célja az volt, hogy ráirányítsuk a figyelmet egy kiemelten fontos élőhelyre, ahol a víz a legfontosabb.

A gyerekek különböző vízi állatokat fedezhettek fel, „halászgattak”, vizsgálódhattak és a különböző mérések kapcsán vontak le következtetéseket a víz állapotáról.

Csoport- és pármunkában vizsgálták meg a vizet, mint anyagot és fedezték fel, mint élőhelyet, annak változatosságát és sérülékenységét.

A nap folyamán megismerkedhettek különböző, a vízzel kapcsolatos foglalkozásokkal is (pl. gátőr, tutajos, halász, pákász, vízi molnár, hídépítő, hajós, kútásó, aranymosó, faúsztató, nádvágó, gyöngyhalász, búvár, horgász, révész).

Este egy meséhez (A vízitündér) készítettünk illusztrációt, melyhez a tanulók „arca” adta az alapot.

A negyedik napot ismét a patak partján töltöttük. A gyerekek összehasonlították, hogy milyen hasonlóságok és különbségek vannak a pohár víz és a természetben található vizek között (csapvíz valamint a Kőpince-forrás és Cuha-patak).

A vízfogyasztás fontosságára is felhívtuk a figyelmüket, s az Erdő ízei programmal kiegészítve különböző ízű szörpöket kóstolhattak meg (fenyőrügy-, csalán-, menta-, som- és vadkörte).

Délután Andi néni irányításával kézműves foglalkozást tartottunk. Kavicsfestéssel és Kon-Tiki tutaj készítésével majd kipróbálásával múlattuk az időt.

Az egész napos kirándulásra az ötödik napon került sor. Bakonyszentlászlóról Vinyén keresztül, Porva-Csesznek útvonalon vezetett utunk. A 16 km-es gyalogtúrán – a csodálatos Cuha-völgyben – összefoglaltuk mindazt, amit az erdő növény-és állatvilágából valamint a víz témaköréből a hét folyamán megismertek a gyerekek.

Az erdő tanösvényén haladva értették meg a gyerekek, mi, az emberek is a természet része vagyunk. Tisztelnünk, vigyáznunk, óvnunk ezt a csodálatos világot, mely életünk része, hogy az utánuk következő generációk is részesüljenek ebből.

Táborzárás után, az utolsó napon fáradtan bár, de élményekkel teli tarisznyával jöttünk vissza.

A táborban készült fényképek ide kattintva elérhetők