Felhasználó: > 15 vendég

Német nemzetiségi kirándulás 2016 október 14.

p1080302Ezen a pénteken az 5.a és a 6.a osztály tanulói közös német nemzetiségi tematikus kiránduláson vettek részt.
Tanulmányi kirándulásunk első állomása Mór volt, ahol a Lamberg-kastély német nemzetiségi kiállítását tekintettük meg.
A gyűjtemény a Mórra telepített német lakosság életébe enged bepillantást. Megismertük lakóházaik legjellegzetesebb berendezési tárgyait, használati eszközeiket, szokásaikat. Megtudtuk azt is, hogy hogyan készül a régi sváb móri édesség, a kvircedli.

Ha alkalmunk lesz rá, ezt el is fogjuk készíteni a gyerekekkel együtt! De hogy most se távozzunk üres kézzel, arról a kastély munkatársai gondoskodtak – segítségükkel igazi sváb rongybabát készített mindenki.
A kastélyparkban elfogyasztott ebédünk után Pusztavámra utaztunk tovább. A sváb hagyományokkal rendelkező kis község, Fejér megye északkeleti peremvidékének egyik völgyében fekszik.

A tájház előtt már várt bennünket Pusztaváminé Marika néni, aki igazi helybéliként sok-sok érdekességet mesélt a pusztavámi svábok szokásairól, hagyományairól. A település kiállítása után a saját gyűjteményét is megmutatta nekünk, ahol többek között gyönyörű, régi komatálak egész sorát láthattuk. Még azt is megszervezte nekünk, hogy láthassunk egy több mint száz éves borospincét, ahol a gazda mesélt a szőlőművelés történetéről, eszközeiről.

Mire a falu végén emelkedő kálváriadombot is megjártuk, még a nap is kisütött!

Remélhetőleg velem együtt mindkét osztály tanulói úgy érezték a nap végére, hogy jók, jók ezek a német hon- és népismeret órák az iskolában, de az igazi mégiscsak a saját tapasztalat és az, ha „életre kel” a tananyag!

Bokor Zsuzsanna