Nyelvi tábor Ausztriában

A német nemzetiségi tagozat 2 osztálya, az 5.a és a 6.a tanulói, 2012. szeptember 16-22. között az ausztriai Obervellachban nyelvi táborozáson vett részt.
Hétfőtől péntekig a diákok német nyelvórákon mélyíthették el tudásukat. Tanítás után csoportos kommunikációs gyakorlatok következtek. A megoldáshoz igénybe kellett venni a helyi lakosság segítségét is. Riportkészítés, adatok, információk kérése, gyűjtése, különleges épületek megkeresése volt a feladat. Anyanyelvi környezetben gyakorlatra szert tenni azért jó, mert élőben, természetes körülmények között tapasztalják meg a gyerekek, hogy az idegen nyelvtudás valóban híd az emberek között a megértésben.
Az ország kultúrájának és környezetének megismerése is hangsúlyos szerepet kapott. Délutánonként kirándultunk az Alpok hegycsúcsaira, a Reißeckre, a Mölltall gleccserre, ahol megfigyelhettük, hogy 3200 méteren 40cm a hó, miközben 17C a hőmérséklet. Megmásztuk a Groppenstein szurdokot, ami valódi túlélő túrának bizonyult. Jártunk a Hohe Tauern Nemzeti Parkban, valamint az itt elhelyezkedő Bioshaus-ban. Ez egy interaktív műhely, ahol szakértő mutatja be a fizikai jelenségeket a víz, a levegő, a föld és a fény témakörében. A gyerekek mindent kipróbálhattak, mikroszkópos vizsgálatokat végezhettek. A tehén szemének boncolása a kezdeti idegenkedés ellenére minden alkalommal nagy sikert arat. Spittalban megtekintettük a néprajzi múzeumot, valamint Ausztria legnagyobb vasútmodell kiállítását. Heiligenblut közelében, közel 2000 m magasban, a hegyi patakban aranyat mostunk, ami különleges élményt jelentett. A szép őszi időt kihasználva hajókáztunk a millstätti tavon, majd Gmündben megnéztük a Porsche Múzeumot. Klagenfurtban, a Minimundusban a világ 150 híres épületét csodáltuk meg. Esténként minden szobában élénk társasági élet folyt. Különleges próbatételt jelentett Zsuzsa néni, Vali néni és Karcsi bácsi számára, hogy álomba „ringassa”a jókedvű gyereksereget.
Lázár bácsi és Marika néni főztjére nem volt panasz, üres tányérok jelezték az elégedettséget.
Buszsofőrünk, Jani bácsi, aki volt Dózsás diák, remekül helytállt a hegyi szerpentines utakon, volt, hogy csak ő merte nyitva tartani a szemét!

Dr. Kovácsné Balázs Tünde
német nemzetiségi tagozatvezető, programszervező